Wszystkie miasta i gminy w jednej aplikacji. Czy to możliwe?

Aplikacja BLISKO jest jedyna w swoim rodzaju, jej projekt powstał dzięki wieloletniej współpracy z samorządami. Jest w stanie obsłużyć wszystkie miasta i gminy w Polsce.

Aplikacja należy do systemu SISMS, który powstał w 2009 roku, był to pierwszy system SMS zadedykowany dla samorządów. Postępujący rozwój technologii i urządzeń mobilnych otworzył nowe możliwości, twórcy systemu SISMS rozszerzyli ograniczoną komunikację SMS o aplikację mobilną.

Rozwój systemu SISMS

Aplikacja została uruchomiona w 2013 roku pod nazwą “Komunikator SISMS”. Życie nowych technologii ma niezwykle przyspieszony cykl, dlatego trzy lata później aplikacja przeszła na tyle dużą rewolucję, że również zmieniono jej nazwę na aplikację BLISKO.

W tym samym czasie wiele miast i gmin zamawiało dla siebie dedykowane aplikacje, komunikacja mobilna samorządów z mieszkańcami zaczęła być coraz bardziej popularna. Formuła aplikacji BLISKO różniła się od lokalnych aplikacji mobilnych, na czym polegała jej odmienność?

Jedna aplikacja i kilkaset nadawców? 

Aplikacja BLISKO różni się się tym od innych samorządowych aplikacji, że może obsłużyć dowolną liczbę nadawców na określonym terenie. Podmiot, który chce uruchomić konto w aplikacji wskazuje na jakim terytorium chce powiadomić mieszkańców. Użytkownik, po wpisaniu swojej miejscowości otrzyma listę nadawców powiadamiających w tej lokalizacji. Dzięki takiemu układowi mieszkaniec nie dostaje zbędnych propozycji, nadawcy natomiast mają pewność, że wysyłane wiadomości docierają do zainteresowanych odbiorców.

Tylko użyteczne informacje

Można by przypuszczać, że z tak dużą liczba nadawców w aplikacji powstanie chaos informacyjny. Nic mylnego, BLISKO pilnuje swojej misyjności, podmioty otwierające konta w aplikacji wiedzą, że służy ona do powiadamiania mieszkańców o sprawach ważnych, przydatnych, podnoszących komfort i bezpieczeństwo. Pamiętajmy też, że użytkownicy aplikacji sami decydują od kogo będą otrzymywać informacje i zawsze mogą zrezygnować z subskrypcji, która nie spełnia ich oczekiwania.

Gdziekolwiek nie jesteś zawsze się przyda 

Aplikacja BLISKO ma charakter ogólnopolski, każdy użytkownik może wybrać dowolną miejscowość i zamówić powiadomienia od nadawców na tym terenie. Przy zmianie miejsca pobytu np. w okresie wakacyjnym, użytkownik nie musi pobierać nowej aplikacji, wystarczy że zmieni w aplikacji ustawienia lokalizacji. Użytkownicy, którzy funkcjonują na terenie kilku gmin mogą zaznaczyć kilka miejscowości i korzystać z nadawców przypisanych do ich terenu. 

Tak więc odpowiadając na tytułowe pytanie, czy możliwe jest, aby jedna aplikacja obsłużyła wszystkie miasta i gminy, można powiedzieć, że może znacznie więcej. Poza samorządami do BLISKO dołączają inne lokalne podmioty, które chcą przesyłać użyteczne informacje w ramach swojej działalności np. wodociągi czy zakłady komunalne. Idea systemu opiera się na doręczaniu użytecznych informacji, które mogą polepszyć komfort i bezpieczeństwo mieszkańców.